Python Dersleri – Global, Return ve Pass Deyimleri

Built-in Functions (Gömülü Fonksiyonlar):

     Kısaca python geliştiricilerinin oluşturmuş olduğu, kullanımımıza hazır olarak sunulan fonksiyonlardır. Kendi oluşturduğumuz fonksiyonlar gibi tanımlamaya ve import etmeye gerek yoktur. Direk olarak isimleriyle kullanılabilirler. Örneğin enumarate() fonksiyonunu Herhangibir tanım yapmaksızın direk olarak kullanabiliriz. Bu tarz fonksiyonlar geliştiricileri tarafında optimize edilerek oluşturulduğu için gayet hızlı ve kullanışlıdır.

global Deyimi:

Birçok dilde olduğu gibi pythonda da herhangbir alan içinde tanımlanan değişkenler, yalnızca o alan içinde görülebilir. Örneğin bir fonksiyonun içinde tanımladığımız bir değişken, o fonksiyondan çıkınca görülmediği için kullanılamaz. Buna namespace (isim alanı) da denilir. Hangi namespace içinde değişken tanımı yapıldıysa, değişkenin kullanımı da o isim alanı ile sınırlıdır. Bu özellik kimi yerde sorun olarak karşımıza çıkabilir. Bu sorunu aşmak için ise değişkeni global deyimi ile tanımlamalıyız. Örneğin aşağıdaki kod parçacığında değişkeni direk olarak tanımlayalım ve çıktıyı inceleyelim;

 

 

 

 

 

 

 

 

Görüldüğü gibi fonksiyon içinde sayi değişkenini kullanıp fonskiyonu çağırdığımızda bir sıkıntı yok. Ama sayi değişkenini fonskiyon dışında kullanmak istediğimizde şöyle bir hata alacağız:

 

 

 

 

 

Gördüğünüz gibi fonskiyon dışından değişkenimizi göremedik ve hata aldık. İşte bu hatanın önüne geçebilmek için değişkeni global deyimi ile tanımlayarak her yerden erişilebilmesini sağlamamız lazım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğer biz global olarak fonksiyon içinde bir değişken tanımladıysak, fonskiyon dışında bu değişkene farklı bir değer ataması yapılırsa fonksiyon dışında o değer geçerli olacaktır. O yüzden global deyiminin kullanımına dikkat edilmesi gerekir.

 

return Deyimi:

Bir fonksiyonu çağırdığımızda, o fonksiyonun çalışıp ürettiği sonucu bize göndermesi için return deyimi kullanılır. Kelime olarak döndürmek anlamındadır ve ilgili fonskiyonun bize ürettiği değeri döndürmesi istendiğinde kullanılır. Örneğin bir sayi fonksiyonumuz olsun ve bu fonksiyon bize bir çarpma işleminin sonucunu döndürsün:

 

 

 

 

 

 

 

Gördüğünüz gibi sayi fonksiyonu içinde bir çarpma işlemi yaparak işlem sonucunu c değişkenine atadık. Fonksiyon çağırıldığında da c değişkenini gönderdik. Print ile de bu fonskiyonun çıktısı olan c değerini görüntülemiş olduk.

pass Deyimi:

     Bir fonksiyon içinde eğer hiçbir işlem yapmadan o aşamayı geçmek istiyorsak pass deyimi kullanılır. Örneğin kullanıcıdan bir sayı isteyen ve bu sayı eğer 5’in katıysa pass deyimi çalışsın ve o alandan çıkılsın:

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Gördüğünüz gibi kullanıcı eğer 5’in katı olan bir sayi girerse if deyimi geçiliyor. Eğer girmediyse else ifadesi çalışıyor ve print değeri ekrana basılıyor.

Python’daki gömülü fonksiyonların listesine http://docs.python.org/library/functions.html adresinden erisebilirsiniz. İhtiyacınız olan fonskiyonları buradan bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.