Python Dersleri – Fonksiyonlara Giriş

Bu yazıda fonksiyonların ne işe yaradığını ve genel olarak Python’da nasıl kullanıldıklarını inceleyeceğiz.

Fonksiyonlar hemen hemen her programlama dilinde aynı amaç için kullanılırlar. Programımızın bazı bölümlerinde aynı kodu tekrar tekrar yazmak yerine kodun ilgili kısmını fonksiyon olarak tanımlayıp, ihtiyaç anında sadece bu fonksiyonu çağırarak hem zamandan hem de kod kalabalığından kurtulabiliriz. Kısaca fonksiyonlar, farklı parametrelerle aynı işlemi tekrar tekrar yapmak istediğimiz anlarda işimize yarar. Her ihtiyaç anında aynı kod parçasını kopyala-yapıştır yapmak yerine sadece fonksiyon çağrısı yaparız ve fonksiyonumuz bizim yerimize bu işlemi halleder. Python’ın kendi içinde otomatik tanımlı fonksiyonları olduğu gibi kullanıcıya da fonksiyon oluşturma izni verilir. Şimdi fonksiyonları nasıl kullanacağımıza bakalım.

1.Fonksiyon Tanımlama:

Bir fonksiyonu kullanmak için öncelikle fonksiyonun tanımını yapmak, yani onu koda tanıtmak gerekir. Bunun için def kelimesinden yararlanırız. Bu kelime ingilizce define sözcüğünden gelmektedir. Hemen ardından ise fonksiyonumuzun adı gelir.

fonk_tanimi

 

 

 

 

 

Burada fonksiyon adından sonra gelen () parantezlere ve : işaretine dikkat edin. Burada kısaca ekrana bir yazı bastıran fonksiyon tanımlıyoruz ve yazdığımız fonksiyonu bir satır aşağıda adını yazarak çağırıyoruz. Tanımladığımız fonksiyon sadece çağırdığımız zaman çalışır aksi halde bir etkinlik göstermez.

Burada dikkat etmemiz gereken diğer bir husus ise fonksiyon içinde yaptığımız girintilerdir. Biliyorsunuz Python’da girintiler çok önemlidir. Fonksiyonlarda fonksiyonumuzun gövdesi def kelimesi ile başlar ve bir sonraki satırda bir girinti yaparak devam ederiz. Aynı girinti hizasına sahip olan satırlar fonksiyonun gövdesine dahildir. Bu alanın dışında kalan kodlar, fonksiyonun da dışında kalmış demektir.

2. Parametreli Fonksiyonlar:

Yaptığımız örnekte fonksiyonumuz parametre almıyor, her çağrılışında çalışıyordu. Fakat bazı fonksiyonlar parametreler alarak çalışırlar. Fonksiyon çağrısı kısmında da fonksiyon parantezleri içine parametre değerleri yani argümanlar koyularak çağırılırlar. Aşağıda ki kod örneğini inceleyelim:

parametreli_fonk

 

 

 

 

 

 

Burada def ile sayi isminde liste tipinde bir parametre alan bir sayilar fonksyionu tanımladık. Fonksiyon gövdesinden de anlaşılacağı üzere bu fonksiyon parametre olarak aldığı listenin elemanlarını çarparak sonucu ekrana yazıyor. Daha sonra liste isminde 3,4 ve 5 elemanlarına sahip bir liste tanımladık ve fonksiyon çağırısı kısmında fonksiyonumuza bu listeyi parametre olarak vererek işlemimizi tamamladık. Eğer bir hata almazsanız ekranınızda 60 sonucunu göreceksiniz.

Dilerseniz liste tanımını da fonksiyon çağırısı içinde yaparak ve tanım kısmında da parametre olarak listemizin adını vererek de aynı sonucu elde edebilirsiniz. Farklı durumlar da bu seçenek de işinize yarayacaktır.

param_fonk

 

 

 

 

 

 

Fonksiyon tanımı yaptığımız alanda default tanımlamalar da yapabiliriz. Aşağıda ki örneğimizi inceleyelim:

fonk_default

 

 

 

 

 

 

Eğer fonksiyon çağrısı kısmında yas parametremize bir değer ataması yapmazsak yani argüman vermezsek, yaş bilgisi default olarak 20 olarak ayarlanacaktır. Kodumuzun ekran çıktısı şu şekilde olur:

fonk_def_konsol

 

 

Fakat değer atarsak, verdiğimiz değer neyse işlemler ona göre yapılır:

fonk_deger

 

 

 

 

 

Kodumuzun çıktısı:

deger_kons

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.